Sala weselna

Jak dopasować typ sali weselnej do ilości gości?

Jednym z ważniejszych zadań w trakcie organizacji wesela jest wybór odpowiedniej sali do zabawy. To ona musi się podobać wszystkim. Musi stać się istnym rozrywkowym centrum, które umożliwi gościom branie udziału w każdym segmencie przyjęcia. Oczywiście organizacja wesela powinna się rozpocząć od ustalenia terminu wesela, gdyż dopiero z nim można zacząć szukać sali, by od razu też móc ją wynająć. Miejsce należy wybrać na podstawie różnych kryteriów. A jednym z nich, jednym z tych ważniejszych i sugerujących odpowiedni typ sali, jest właśnie ilość zaproszonych gości.

Wesela trzeba organizować z wyprzedzeniem

Zwłaszcza te duże wesela, na które zamierza się zaprosić więcej niżeli kilkadziesiąt osób, czyli przynajmniej sto osób albo i więcej. Huczne imprezy wciąż nie odchodzą do lamusa. W Polsce takie prawdziwe tradycyjne wesele musi zostać zorganizowane z dużą pompą. Zapraszanie dwustu osób nie jest wcale niczym wyjątkowym. Niektóre pary młode chcą dzielić się swoimi najszczęśliwszymi chwilami dosłownie ze wszystkimi, dlatego potrafią zapraszać na weselne przyjęcia zarówno bliższą i dalszą rodzinę, jak i przyjaciół, odległych znajomych albo nawet wszystkich kolegów z pracy bądź i szkoły. Duża impreza weselna wymaga odpowiedniego umiejscowienia. Po prostu nie da się jej zorganizować w jakiejś małej salce czy restauracyjnym pomieszczeniu. A te największe sale weselne, pozwalające na przygotowywanie hucznych imprez na setki gości, są właśnie rezerwowane ze sporym wyprzedzeniem.

Wnioski? Sali weselnej trzeba zacząć szukać przynajmniej na jeden rok przed dniem zaplanowanej uroczystości ślubnej. Można to też zrobić znacznie wcześniej. Wybiegające w przyszłość pary młode, które z natury lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik i przygotowane z wyprzedzeniem, potrafią szukać idealnych miejsc na swoje wesele nawet na dwa czy trzy lata przed tym weselem!

Ilość gości a typ sali

Przechodzimy teraz do głównej części naszego artykułu, czyli do zastanowienia się nad tym, jak dostosować typ i przede wszystkim wielkość sali weselnej do ilości osób, które na tym weselu się pojawią. Liczba gości robi gigantyczną różnicę. W zależności od niej zupełnie inna sala weselna może okazać się doskonałym wyborem i jest to chyba sprawa dość oczywista. Para młoda musi wiedzieć orientacyjne, czy bardziej możliwe jest, że na weselu wystąpi sto pięćdziesiąt osób, czy może jednak pięćdziesiąt albo wyłącznie sto. Oczywiście trzeba tutaj uwzględnić jakiś margines błędu. Nawet jeśli wszyscy goście zadeklarowali już swoją obecność, zawsze może zdarzyć się tak, że ktoś się nagle rozchoruje albo z jeszcze innego powodu nie będzie mógł wziąć udziału w wydarzeniu. Trzeba wziąć to pod uwagę i założyć, że ok. 5% zaproszonych gości w ogóle nie przyjdzie. Ta zasada nie sprawdza się wyłącznie w przypadku mniejszych uroczystości. Przygotowując kameralną imprezę weselną na trzydzieści osób, raczej można założyć, że te osoby, które zadeklarują swój udział, rzeczywiście przyjdą na wesele i będą się na nim świetnie bawić!

Rodzaj wesela a typ sali

Sporo zależy więc od ilości zaproszonych osób, ale także i od typu wydarzenia oraz jego rangi. Zupełnie inaczej wygląda organizacja wesela typowo polskiego, obfitującego w alkohol, śmieszne zabawy i konkursy, a zupełnie inaczej przygotowanie intymnego i skromnego przyjęcia w plenerze, czyli tzw. wesela humanistycznego. Każda para młoda sama zresztą w głębi serca wie, czego oczekuje od tej wyjątkowej uroczystości. Wie, czy chce wypełnić ją tańcami i beztroską zabawą na parkiecie, czy może woli skupić się na tym, by zapewnić gościom eleganckie wykwintne posiłki i po prostu na spokojnie z nimi porozmawiać, ciesząc się tym wspólnie spędzanym czasem w bardziej intymnej i wręcz skromnej atmosferze. Sale weselne są tak zróżnicowane, że każdemu pozwalają na spełnienie jego indywidualnych marzeń. A naprawdę nie ma sensu organizować imprezy, do której nie jest się przekonanym.

Dodaj komentarz