Porady

Wesele w dobie koronawirusa

Wraz z nadejściem wiosny w 2020 roku w Polsce i na świecie nastał szczególny czas, który wprowadził wiele zmian w nasze codzienne życie. Chodzi oczywiście o epidemię koronawirusa, która zmusza nas do podporządkowywania się licznym ograniczeniom. Właśnie taka niewygodna sytuacja spotyka wszystkie osoby, które planują zorganizować wesele i nie do końca wiedzą jakie podjąć decyzje.


Wesele w dobie epidemii


Wesela w czasach epidemii wiążą się z wieloma dylematami. Jest sprawą oczywistą, że młodzi chcą uczcić dzień zaślubin i świętować razem z bliskimi i przyjaciółmi. Niestety ten zamiar często wchodzi w kolizję z obowiązującymi przepisami i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa swoim gościom. Planowanie wesel jest dzisiaj bardzo trudne, bo wszyscy obawiają się, czy znowu nie pojawi się rządowy całkowity zakaz organizowania tego typu imprez. Jedno jest pewne. Współczesne wesela muszą się zmienić. Wiele więc wskazuje na to, że przyszłe przyjęcia weselne będą po prostu mniej liczne i mniej wystawne.


Czy da się w pełni wyeliminować ryzyko zakażenia na weselu?


Organizatorzy wesel są zgodni, że nie da się do końca zabezpieczyć wszystkich gości przed rozprzestrzenianiem wirusa jednak można uczynić wiele, aby to ryzyko zminimalizować. Przede wszystkim na wesela trzeba zapraszać mniejszą ilość gości, rozsadzać ich na większej powierzchni i nie łączyć ze sobą różnych rodzin i gości pochodzących z innych regionów. Najbardziej wskazane są wesela plenerowe, organizowane na przykład pod namiotem. Nawet jeśli przyjęcie odbywa się w pomieszczeniu trzeba zapewnić gościom możliwość spędzania czasu na zewnątrz, w ogrodzie. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest także alkohol, bo to po jego spożyciu przestajemy być czujni, nie zachowujemy dystansu.

Być może i na tym polu zmienią się weselne zwyczaje i mocne alkohole wysokoprocentowe zaczną być zastępowane winami. W dobie wirusa warto także zrezygnować z witania się przez pocałunki a życzenia młodej parze składać z zachowaniem dystansu. Warto też dostosować zabawy oczepinowe albo w ogóle zrezygnować z tej części zabawy. Należy się też spodziewać, że część młodych par będzie organizowała dwa mniejsze przyjęcia czyli jedno dla rodziny a drugie w innym terminie dla znajomych.

Przeczytaj również...

1 Comment

  1. Najlepiej odłożyć wesele w czasach koronawirusa na później, restrykcje zmieniają się zbyt często.

Dodaj komentarz